Od školky až po dospělost v jednom - fakt to nejlepší ? Ani náhodou

Odpovědět
Hrachajdice
Administrátor fóra
Příspěvky: 376
Registrován: čtv 16. črc 2020 19:05:01

Od školky až po dospělost v jednom - fakt to nejlepší ? Ani náhodou

Příspěvek od Hrachajdice »

Opět se musim zamyslet na téma klient s postižením versus ústav . Pravidelně sleduju pořad Klíč , jsou tam často návštěvy různých zařízeních a tentokrát šlo a nějakej stacionář . Tak jednostranej díl jsem snad v životě neviděla . Jako je jasný ,že všichni budou tvrdit,že to místo, kde je jejich dítě je to nej a všechno ostatní je špatný ,ale tohle bylo moc . Představili tam 3 rodiny, jejíž dítě tam chodí .

Vypadalo to moderně , pěkně se spoustou zaměstnánců a služby na úrovni a asi hodně velký . Jedná se o denní pobyt, takže klienti tam denně dojíždí . Od začátku se tam vyzvihovala jedna věc a to snad v každý větě - dítě začíná ve školce a končí v dospělosti na chráněným v areálu . Všechno pod jednou střechou . Rodiče z toho taky nadšený . WTF ? Jako fakt si někdo myslí ,že je dobrý, aby dítě bylo prakticky celý svoje dětství a dospívání na jednom jediným místě ? Až mi z toho šel mráz po zádech . Tohle je nepřirozený a je to nedobrý i pro člověka bez handicapu , natož pro toho, kdo ho má . Jako chápu , že rodičům je to příjemnější , že se nemusí de fakto o nic starat a třeba shánět další školu , ale tohle je zlo . A je fuk , jestli má dítě IQ 50 nebo má intelekt zcela zdravej . Vyzdvihovali tam , jak je úžasný,že po celou dobu to dítě provází stejný zaměstnanci a jak je fajn,že je zná . Od školky až po dospělost , kde se o něj taky někdo z nich stará , připomínam . A prej dítě se aspoň nemusí loučit s kamarády . Jako ale i opuštění kamarádů patří bohužel k životu , tak to je , někdo přijde, někdo odejde . Jako já potkávat pořád ty samý lidi , tak si to jdu hodit . Ono i změna prostředí je důležitá , poznat nový lidi a někde jinde .

To mě fakt dodalo a nejvíc konec, kdy naprosto každej rodič odmítal dát dítě do ústavu . Neustále mě udivuje, jak si tim můžou bejt tak jistý , ono se to dobře řekne, když je vám já nevim 30,ale síly každýmu kdo má doma dítě s postižením někdy dojdou . Ale všichni teď vystupujou jako hrdinové a ví,že tohle se nikdy jim nestane . To jako až ty rodiče umřou , vezmou to dítě s sebou, aby někam nemuselo ? Nebo počítají s tim , že dítě odejde dřív než oni ? Tohle " miluju ". Hlavně,že ví naprosto bezpečně co nikdy neudělají . No, bylo by fajn je pak za těch několik let natočit znova a zajímalo by mě kolik těch dětí je opravdu někde pryč a kolik je stále v péči rodiče . Víte, ono je i někdy hrdinství přiznat,že na něco nemám , že když rodič má problém se zdravím nebo už má věk , že už něco prostě nejde a v tomhle případě není hanba to dítě někam umístit . Pořád je tady to stigma komunismu . Vždyť dneska už ty ústavy jsou snad všechny na úrovni . A když o tom v televizi žvatlá rodič , jako to bylo právě tady ,kterýmu je tak tolik, že v komunismu ani nežil , tak to působí fakt ulítle a trapně .

Všichni rodiče vystupující v tomhle pořadu odsuzujou pobytový zařízení , ale, že to jejich , byť tam to dítě nezůstává , má taky hodně diskutabilní řešení a to vám řekne každej psycholog i laik ,že " vše pod jednou střechou " není pro děti s handicapem optimální řešení , to si nepřipouští . A osobně si myslim, že styl " od školky až po smrt " v jedný budově má vlastně taky trochu základ v tom ústavnictví , jen je to tady jinak podaný . Nechápu , jak někdo tohle může ještě obhajovat , jak tohle dítěti s handicapem prospívá . Brr.. Prostě díl nad kterým jen kroutim hlavou .

Odpovědět